نخستین کنگره شعر «یتیم»

نخستین کنگره شعر «یتیم»

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نخستین کنگره شعر «یتیم»، به‌منظور پاسداشت و گسترش فرهنگ یتیم‌نوازی، توسط موسسه خیریه عترت بوتراب برگزار می‌شود. این کنگره نخستین اتفاق هنری با موضوع یتیم‌نوازی است که در سال نخست برگزاری، با عرصه ادبیات و شعر آغاز شده؛ لیکن در سال‌های آینده در عرصه‌های دیگر فرهنگی مانند هنرهای تجسمی، فیلم‌سازی، موسیقی و ادبیات داستانی ورود پیدا خواهد کرد.

کمبود منابع در حوزه شعر فارسی درباره موضوع «یتیم»، موسسه خیریه عترت بوتراب را بر آن داشت تا با دعوت از شاعران بزرگ و با هدف گسترش فرهنگ یتیم‌نوازی، کنگره‌ای را با موضوع «یتیم» برگزار کند تا آثار جدیدی به کنگره ارسال شود. بنابراین بستر ایجاد این کنگره را می‌توان کمک به فضای فرهنگی یتیم و آشنایی بیشتر مجموعه خیرین جامعه با فضائل این اندیشه خیر و خداپسندانه دانست.

دبیرخانه کنگره 6 محور را به علاقه‌مندان پیشنهاد می‌کند که عبارتند از «اهمیت پاسداشت فرهنگ یتیم‌نوازی»، «فرهنگ یتیم‌نوازی به عنوان مسئولیت اجتماعی»، «ستایش از خیرین یتیم‌نواز»، «جایگاه ایتام در تعالیم دینی»، «حضرت محمد (ص) به عنوان یتیم مکه» و «حضرت امیرالمؤمنین به عنوان پدر یتیمان» که تعالیم اخلاقی، دینی و آیینی ما در آنها گنجانده شده است. همچنین علاقمندان می‌توانند در محورهای دیگر نیز آثار خود را ارسال کنند.

به لحاظ ادبی و قالب‌های ادبی تمام قالب‌های ادبی ساحت شعر می‌توانند در این کنگره شرکت کنند و قالب‌های شعر سنتی، شعر نو، تصنیف و ترانه، شعر کودک و نوجوان و قطعه ادبی پنج بخش کنگره است که آثاری که به دبیرخانه ارسال شود جداگانه داوری و معرفی خواهند شد.

علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا پایان مهرماه 1399 به نشانی اینترنتی Yatim.poem@gmail.com ارسال کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره موسسه


موسسه دارالایتام مهدیه یک نهاد غیرانتفاعی، غیرسیاسی و صرفا خدمت رسان به ایتام نیازمند است که از سال 1351با اهتمام و تلاش های پیگیر دست اندر کاران آن بالاخص مدیر عامل محترم موسسه و  کمک ها و حمایت های مردم خیر و نیکوکار شهر همدان توانسته است به فعالیت مستمر و نیکوکارانه بپردازد.
این موسسه از ابتدای تاسیس تاکنون 6000 خانواده ایتام را تحت پوشش خود قرار داده که طی گذر سالیان و با بلوغ و رشد فرزندان و خودکفایی آنان خانواده های قدیمی از تحت پوشش خارج و خانواده های جدید جایگزین شده اند. هم اکنون تعداد بیش از 500 خانواده ایتام و بیش از 3000 خانواده محروم تحت پوشش حمایت های موسسه می باشند که از خدمات اقتصادی و فرهنگی بهره مند می گیردند. موسسه دارالایتام مهدیه همدان همواره در رفع ضرورت ها و ایجاد تسهیلات لازم برای خانواده های تحت پوشش پیشقدم بوده است.

طرح ها


طرح سیاحت
طرح بلاغ
طرح راه دانش
طرح یادمان
طرح کوثر
طرح مشاوره امین

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه دارالایتام مهدیه می باشد.